Hana Budišová

Životní cesty.cz

Vystoupení z role oběti

Psychické a emoční zneužívání často nebývá tak okaté a mnohdy ho dlouho nepozná ani sama oběť. Technik manipulace je hodně.  Manipulátoři se často staví do role oběti a nejčastější známkou manipulace je vyvolávání pocitu viny. Často se chovají tak, aby ve Vás vyvolali nepříjemné emoce. Dělají velice nenápadně věci, které Vás zraňují, bolí, rozesmutní, cítíte se otrávení a nevíte ani proč, ale vedle takového člověka budete cítit úzkost a napětí, kterého se nebudete moci zbavit, i když bude zdánlivě klid. Uleví se Vám, až když nebude manipulátor doma. To je chabý výčet hlavních znaků, jak rozpoznat, že vedle sebe máte nezdravého člověka a jste v roli oběti a možná o tom nemáte ani tušení.

Pokud do svého života přitahujete a máte ve svém životě toxické lidi, patologické manipulátory, věčné soudce, psychicky narušené jedince, kteří využívají Vaše emoce, manipulují s Vámi i Vaším okolím , ale staví to tak, že Vy jste trpěný  potížista nebo oni díky Vám trpí, pak vezměte jed na to, že jste v roli oběti a nikdy pro takového člověka nebudete dost dobří. Ani se o to nesnažte. Marná snaha.

Další pomůckou, jak rozpoznat, že jste v roli oběti je pouhá představa přirozené konfrontace s daným člověkem, která ve Vás vyvolává tíseň, provinění, strach, úzkost, nepříjemné emoce a strach z následků a trestu za konfrontaci. 

Často přemýšlíte, jak se konfrontaci s určitým člověkem vyhnout, co všechno při ní raději vynechat, jak opatrně něco sdělit nebo jak se vůbec dostat ke slovu? Máte pocit, že Vy daného člověka vlastně vůbec nezajímáte?

Jste oběť,  máte naproti sobě toxického člověka a je na čase se z této pozice vymanit, jinak budete trpět nebo se naučíte sami manipulovat. 

I oběť má své manipulační techniky, aby získala, co chce a stane se nakonec sama toxickou a nakazí ji právě toxický člověk, když oběť jeho hru přijme.

Je jedno, jak jste se naučili oběti. Dá se z toho vystoupit, mít kolem sebe zdravé jedince a ty toxické  propustit a nepřitahovat.